Xəzər İnşaat Həftəsi 17 ölkədən 279 şirkəti bir araya topladı
Çoxdan gözlənilən sərgi - "Rebuild Karabakh" - Azərbaycan Beynəlxalq "Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı" sərgisi 20-22 oktyabr 2021-ci il tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək. Eyni tarixlərdə, 26-cı Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat Sərgisi "BakuBuild 2021" və 13-cü Beynəlxalq "İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirmə, Su Təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu" "Aquatherm Baku 2021" sərgisini özündə birləşdirən ənənəvi Xəzər İnşaat Həftəsi başlayır. Üç gün ərzində sərgiyə gələn ziyarətçilər dünyanın 17 ölkəsindən 279 şirkətin məhsulları ilə tanış ola biləcəklər.
30 ildir gözlənilən birinci "Rebuild Karabakh" sərgisini Azərbaycan Beynəlxalq “Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı” sərgisi kimi adlanndırmaq olar. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən Müharibəsində igid Azərbaycan ordusunun qazandığı tarixi Zəfərdən sonra azad edilmiş torpaqların bərpası prioritet vəzifədir. İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması prosesinin effektivliyini artırmaq, bu istiqamətdə özəl-dövlət tərəfdaşlığını möhkəmləndirmək, bölgənin inkişafı üçün ən cəlbedici və səmərəli məhsul, layihə və həlləri nümayiş etdirmək məqsədilə “Rebuild Karabakh” sərgisi təşkil edildi.
Sevindirici haldır ki, sərgi həm yerli, həm də xarici şirkət və strukturların marağını cəlb etdi. Almaniya, Gürcüstan, İsrail, Macarıstan və Türkiyədən 5 milli pavilyon 1-ci "Rebuild Karabakh"sərgisində iştirak edir. Milli pavilyonlar ölkələrinin ticarət və sənaye palatası dəstəyi ilə təşkil edilir. İştirakçılar arasında bir çox Azərbaycan dövlət strukturları və özəl şirkətlər var.
Sərginin ekspozisiyasına təhlükəsizlik, hasilat sənayesi, səhiyyə, informasiya texnologiyaları, təhsil, qida sənayesi, kənd təsərrüfatı, inşaat, yol tikintisi və infrastruktur, nəqliyyat, turizm və mədəni irs, enerji, ekologiya sahələri daxildir. Sərgidə "yaşıl enerji", "ağıllı kənd" layihələri, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yerləşən su və su qurğuları, onların bərpası, mühafizəsi və səmərəli istifadəsi üçün planlaşdırılan layihələr, yeni hava limanları və bir çox başqa layihələr də yer alır.
Caspian Event Organisers şirkəti və Qarabağ Dirçəliş Fondu arasında imzalanan Anlaşma Memorandumu çox böyük əhəmiyyət kəsb edir. Memoranduma əsasən, "Rebuild Karabakh" sərgisində iştirak edən şirkətlərin qeydiyyat haqlarının bir hissəsi azad edilmiş ərazilərin bərpası üzrə işlərin həyata keçirilməsi üçün Fonda yönləndiriləcək. Fonda ediləcək ianə işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidənqurması ilə bağlı vəzifələrin həyata keçirilməsi istiqamətində görüləcək işlərə əlavə dəstək olacaqdır.
Ənənəvi "BakuBuild" sərgisi pandemiya səbəbiylə bir illik fasilədən sonra daimi iştirakçılarını itirərək deyil, həm də yeni şirkətlər əlavə edərək fəaliyyətinə start verir. İstehsalçılar, distribyutorlar, konsaltinq şirkətləri və inşaat sektorunda xidmət göstərən şirkətlər də daxil olmaqla Azərbaycan şirkətləri sərgi iştirakçılarının 40% -ni təşkil edir. Qeydiyyat sponsoru sərginin daimi iştirakçısı - NB Group-dur (Corella markası).
Tikinti sərgisinin vizit kartı milli pavilyonlardır və bu il Belarus, İran, Çexiya, BƏƏ, Türkiyədən 5 milli pavilyon, habelə Rusiya Federasiyasıdan 8 regional qrup, Bryansk, Lipetsk, Novosibirsk, Rostov, Yaroslavl, Stavropol, Tatarıstan, Çuvaşiya regional qrupları iştirak edir.
Sərgi geniş çeşiddə yenilikçi tikinti materiallarını təqdim edir,bunlara daxildir: dam örtüyü və izolyasiya, interyer, bitirmə materialları, dizayn, boyalar, laklar və döşəmə örtükləri, landşaft memarlığı və dizaynı, fasadlar, qranit və mərmər, keramika, qapı və pəncərələr, işıqlandırma və elektrik məhsulları , tikinti texnikası və s. İştirakçılar sərginin peşəkar ziyarətçilərinə tikinti sənayesinin ən son yeniliklərini və nailiyyətlərini əyani şəkildə nümayiş etdirəcək və sərgiyə gələnlər birbaşa sərgidə təqdim olunan məhsulları sınaqdan keçirə biləcəklər.
Beləliklə, uzun illər təşkil olunan "BakuBuild" sərgisi müasir biznesin inkişaf meylləri ilə ayaqlaşaraq qısa müddətdə hədəf auditoriya ilə üz-üzə görüşlər keçirməyi və yerində və dərhal iş qurmağı mümkün edir.
Beynəlxalq "İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su Təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu" sərgisi 13 ildir ki, istilik, havalandırma, hovuzlar, sauna, Spa, kondisioner (HVAC), avadanlıqlar sahəsində bölgənin aparıcı peşəkar sərgisi mövqeyini qoruyur. Sərgidə hava təmizləyiciləri, kondisionerlər, radiatorlar, ventilyasiya sistemləri, istilik sistemləri, istilik izolyasiya materialları, hamam və jakuzi, saunalar, hovuzlar, qızdırıcılar, kompressorlar, soyuducular, ətraf mühitin mühafizəsi texnologiyaları, filtrlər, fitinqlər, boru kəmərləri, nasoslar, soyuducular, günəş enerjisi və s.kimi sektorlar  təqdim olunur.
İŞGÜZAR VƏ MƏDƏNİ PROQRAMI
İştirakçılar və ziyarətçiləri 3 gün ərzində Azpromo-nun dəstəyi və iştirakı ilə təşkil edilən zəngin mədəni və işgüzar tədbirlər proqramı gözləyir.
"Rebuild Karabakh" sərgisinin proqramına “Azərbaycanda yaradılmış biznes mühiti və investisiya imkanları”; “İşğaldan azad olunmuş ərazilərin iqtisadi, investisiya və turizm potensialı. Qarabağda həyata keçirilməsi təklif olunan layihələr, “Made in Karabakh” əmtəə nişanına dair təqdimatlar”, “Qarabağın enerji potensialı – azad olunmuş bölgələrdə “yaşıl energetika”nın inkişaf imkanları, regionun müharibə sonrası bərpası”; ““Rəqəmsal iqtisadiyyat” mövzusunda təqdimatlar. Dördüncü Sənaye İnqilabı üzrə Azərbaycanda yeniliklər” mövzularda təqdimatlat daxildir.
İşgüzar proqramın əsas hadisələrdən biri sərgilərdə yeni işgüzar əlaqələrin qurulması və mövcud əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün əlavə platforma - ikitərəfli görüşlər (B2B) olacaq. Bu görüşlər 20 və 21 oktyabr tarixlərində sərgi iştirakçıları, yerli istehsalçılar və distribütorlar arasında keçiriləcək.
İştirakçılar arasında ilk dəfə olaraq, 21 və 22 oktyabr tarixlərində Türkiyə Kondisioner İstehsalçıları Birliyi, Bakı Ekspo Mərkəzində şirkətlər ilə maraqlı B2B görüşlər təşkil edəcək.
Dubai Industries & Export tərəfindən təşkil edilən BƏƏ -dən işgüzar nümayəndə heyəti, inşaat sektorunda və Qarabağ bölgəsində investisiya imkanları ilə tanış olmaq üçün sərgiyə səfər edəcək.
Oktyabrın 20-də Rusiyanın “Kraspan” şirkətinin seminarı, oktyabrın 22-də isə Naxçıvan Sement Zavodu “Naxçıvan Muxtar Respublikasında istehsal olunan tikinti materialları” mövzusunda seminar keçirəcək.
Proqram haqqında daha ətraflı məlumatı veb saytdan əldə edə bilərsiniz: https://rebuildkarabakh.az/az-programme/
Mədəni proqram çərçivəsində sərginin bütün günlərində xüsusi olaraq təşkil edilmiş "Qarabağ inciləri" zonasındakı foyedə Qarabağ bölgəsinin zəngin musiqi irsini əks etdirən müxtəlif tədbirlər keçiriləcək. Burada uşaqlar üçün Qarabağ haqqında kitablar, Qarabağ bölgəsinin geyimləri, "Qarabağ" şahmat fiqurları, Qarabağ xalçaları, Qarabağ mənzərələri fonunda şəkil çəkdirib və dərhal sosial şəbəkələrdə paylaşa biləcəyiniz 360 video spinner görə biləcəksiniz.
Qarabağ Dirçəliş Fondu Qarabağ haqqında "Əvvəl və sonra" adlı fotoşəkillərdən ibarət sərgi təşkil edəcək.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi dəstəyi ilə sərginin üçüncü günündə foyedə “Mədəniyyət naminə sülh” Qlobal Kampaniyası mədəni bir proqram təşkil olunacaq.
1-ci "Rebuild Karabakh" sərgisi bir çox dövlət qurumlarından dəstək aldı. Sərgi Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (Azpromo), Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Mənzil İnşaatı Agentliyi, Qarabağ Dirçəliş Fondu, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) tərəfindən dəstəklənir.
BakuBuild sərgisi Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Mənzil İnşaatı Agentliyi, Azərbaycan Memarlar İttifaqı, eləcə də həm "BakuBuild", həm də "Aquatherm Baku" sərgiləri KOBİA, Azpromo və ASK tərəfindən dəstəklənir.
2021-ci il sərgilərinin ortaqları arasında tur operator Greenwich Travel Club da yer alır. Sərginin təşkilatçıları qismində Caspian Event Organisers və tərəfdaşlar Iteca Caspian, Caspian Event Management FZ-LLC, ICA Eurasia FZ-LLC və s. çıxış edir.
Xüsusilə sərgilərin rəsmi saytlarında sərgi iştirakçıları üçün "Azərbaycana Giriş Qaydaları" bölməsi açılmışdır. Bu məlumatlar dərhal yenilənir və bunun sayəsində əcnəbi iştirakçılar ölkəyə gəlmə ehtimalını öyrənə bilərlər. Qarabağ müharibəsi veteranları üçün növbədən kənar keçid üçün ayrıca qeydiyyat təşkil edilib.
Beləliklə, sərgilərin keçiriləcəyi 3 gün ərzində minlərlə mütəxəssis tikinti sənayesinin yenilikləri ilə tanış ola, müqavilələr bağlaya, sənayenin aparıcı istehsalçıları və distribyutorlarının ortağı ola və sürətlə inkişaf edən ən son texnologiyaları tətbiq edə biləcəklər.
Canlı təşkil olunan tədbirlərin təhlükəsiz keçirilməsi üzrə qaydalar Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın, eləcə də Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) tövsiyələrinə (sosial məsafə, maska ​​rejimi, antiseptik / təmizləyici vasitələrin tətbiqi, bədən hərarətinin yoxlanılması və ərazinin müntəzəm dezinfeksiya edilməsinə) əsaslanır.
"Rebuild Karabakh", "BakuBuild", "Aquatherm Baku" sərgilərindən ən son xəbərlər dərhal sərgi saytlarında və sosial şəbəkələrdə yerləşdiriləcək. Uzun illər yerli istehsalçılar üçün tikinti sektorunda işgüzar təmasların naviqatoru olan sərgilər üçün sərgi iştirakçılarının rəsmi kataloqu yerləşdirilmişdir.

Каспийская строительная неделя собрала 279 компаний из 17 стран мира
Долгожданное выставочное событие - 1-я Азербайджанская Международная Выставка «Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха» Rebuild Karabakh 2021 пройдет в Баку с 20 по 22 октября 2021 года в Баку Экспо Центре. В эти же даты стартует и традиционная Каспийская строительная неделя, которая включает 26-ю Азербайджанскую Международную Выставку «Строительство» BakuBuild 2021 и 13-ю Международную Выставку «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» Aquatherm Baku 2021. В течение 3-х дней посетители выставок смогут ознакомиться с продукцией 279 компаний из 17 стран мира.
Выставка, которую ждали 30 лет, так можно назвать Азербайджанскую Международную Выставку «Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха» Rebuild Karabakh 2021. После исторической Победы, одержанной доблестной Азербайджанской армией в 44-дневной Отечественной войне под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, восстановление освобожденных земель является приоритетной задачей. В целях повышения эффективности процесса восстановления и реконструкции освобожденных территорий, усиления государственно-частного партнерства в этом направлении, демонстрации наиболее привлекательных и эффективных продуктов, проектов и решений для развития региона и была организована выставка Rebuild Karabakh.
Отрадным фактом стал повышенный интерес к выставке, как местных, так и зарубежных компаний и структур. В первой Rebuild Karabakh принимают участие 5 национальных павильонов из Венгрии, Германии, Грузии, Израиля и Турции. Национальные павильоны организованы при поддержке торгово-промышленных палат своих стран. Среди участников многие азербайджанские государственные структуры и частные компании.
Экспозиция выставки включает следующие секторы: Безопасность, Добывающая промышленность, Здравоохранение, Информационные технологии, Образование, Пищевая промышленность, Сельское хозяйство, Строительство, Строительство и инфраструктура дорог, Транспорт, Туризм и культурное наследие, Энергетика, Экология. На выставке будут представлены проекты «зеленая энергетика», «умное село»,​​ информация о водных и водохозяйственных объектах, расположенных на освобожденных территориях, планируемых проектах по их восстановлению, охране и эффективному использованию, новые аэропорты и многое другое.
Также знаменательно, что между компанией Caspian Event Organisers и Фондом Возрождения Карабаха был подписан Меморандум о взаимопонимании. Согласно меморандуму часть регистрационных взносов компаний-участников выставки Rebuild Karabakh поступит в Фонд Возрождения Карабаха. Пожертвование в Фонд станет дополнительной поддержкой для выполнения задач, связанных с восстановлением и реконструкцией освобожденных территорий.
Традиционная выставка BakuBuild стартует после годового перерыва из-за пандемии, не только не растеряв своих постоянных участников, но и присоединив новые компании. Азербайджанские компании, среди которых производители, дистрибьюторы, консалтинговые компании, и компании, предоставляющие услуги в строительной сфере составляют 40% экспонентов. Спонсором регистрации является постоянный участник выставки - компания NB Group (бренд Corella).
Визитной карточкой строительной выставки являются национальные павильоны разных стран. В этом году в выставке принимают участие 5 национальных павильонов из Беларуси, Чехии, Венгрии, ОАЭ, а также 8 региональных групп из Российской Федерации, представленные городами Брянск, Липецк, Новосибирск, Ростов, Ярославль, Ставрополь, Татарстан, Чувашия.
Экспозиция BakuBuild представляет большой ассортимент инновационных строительных материалов: кровля и утепление, интерьер, отделочные материалы, дизайн, краски, лаки и напольные покрытия, ландшафтная архитектура и дизайн, фасады, гранит и мрамор, керамика, двери и окна, осветительная и электротехническая продукция, строительное оборудование и многое другое. Участники не только продемонстрируют профессиональным посетителям последние новинки и достижения строительной индустрии, но и предоставят возможность самим опробовать представленную продукцию прямо на выставке.
Таким образом, выставка BakuBuild с многолетней историей идет в ногу с тенденциями развития современного бизнеса, давая возможность в короткие сроки провести очные встречи с целевой аудиторией и построить бизнес на месте и сразу.
Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» уже на протяжении 13 лет удерживает позицию ведущей профессиональной выставки региона в сфере отопления, вентиляции, кондиционирования (HVAC), оборудования для бассейнов, саун и СПА.
Выставка представляет такие сектора как: очистители воздуха, кондиционеры, радиаторы, вентиляторы, системы отопления, теплоизоляционные материалы, ванны и джакузи, сауны, бассейны, обогреватели, компрессоры, охладители, технологии защиты окружающей среды, фильтры, арматура, трубопроводы, производство воды, насосы, холодильники, солнечная энергия и многое другое.
ДЕЛОВАЯ и КУЛЬТУРНАЯ ПРОГРАММА
На протяжении 3-х дней участников и посетителей ожидает насыщенная программа культурных и деловых мероприятий, которая организована при поддержке и участии Azpromo.
В деловую программу выставки вошли презентации и мероприятия на такие темы, как «Бизнес-среда и инвестиционные возможности, созданные в Азербайджане», «Экономический, инвестиционный и туристический потенциал освобожденных территорий. Предлагаемые проекты для реализации в Карабахе, презентации торговой марки «Сделано в Карабахе»; «Энергетический потенциал Карабаха - возможности для развития «зеленой энергетики» в освобожденных регионах, послевоенное восстановление региона», Презентации на тему «Цифровая экономика», Инновации в Азербайджане в период четвертой промышленной революции; и многое другое.
Подробнее с программой можно ознакомиться на сайте: https://rebuildkarabakh.az/ru-programme/
20 и 21 октября, в рамках BakuBuild и Aquathern Baku пройдут традиционные B2B встречи с участием зарубежных и местных производителей и дистрибьюторов.
С визитом на выставку прибудет деловая делегация из ОАЭ, организованная Dubai Industries & Exports, с целью ознакомления инвестиционных возможностей в строительной сфере Азербайджана и в частности Карабахского региона.
20 октября, состоится семинар российской компании «Kraspan», а 22-го октября Нахичеванский цементный завод выступит с семинаром на тему «Строительные материалы, произведённые в Нахичеванской Автономной Республике.
Дебютант выставки Aquatherm Baku турецкая Ассоциация производителей кондиционеров ISIB 21 и 22 октября организует на территории Баку Экспо Центра B2B встречи с азербайджанскими заинтересованными компаниями.
В рамках культурной программы все дни выставки в фойе в специально организованной зоне «Жемчужины Карабаха» будут проводиться различные мероприятия, отражающее богатое музыкальное наследие Карабахского региона. Здесь можно увидеть книги для детей о Карабахе, одежды карабахского региона, шахматные фигуры «Карабах», карабахские ковры, видеоспинер 360, позволяющий снять себя на фоне пейзажей Карабаха и сразу же отправить себе на почту или в социальные сети и много всего другого.
Фондом Возрождения Карабаха будет организована выставка фотографий о Карабахе «До и после».
При поддержке Министерства культуры Азербайджанской республики в фойе в третий день выставки будет организована культурная программа «Мир во имя культуры».
Первая выставка Rebuild Karabakh получила поддержку от многих государственных структур: Министерства Экономики Азербайджана, Министерства Сельского Хозяйства Азербайджанской Республики, Министерства Энергетики, Министерства Экологии и природных ресурсов, Министерства по Чрезвычайным ситуациям, Агентства развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики, Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (Azpromo), Государственного Комитета по Градостроительству и Архитектуре АР, Фонда Возрождения Карабаха и Национальной Конфедерацией Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики (ASK).
Выставку BakuBuild поддерживается Министерством Экономики Азербайджанской Республики, Государственным Комитетом по Градостроительству и Архитектуре Азербайджанской Республики, Государственное Агентство Жилищного Строительства Азербайджанской Республики, Союз Архитекторов Азербайджана, а также обе выставки BakuBuild и Aquatherm Baku поддерживаются Агентством развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики, Azpromo и ASK.
Среди партнеров выставок 2021 года туроператор «Greenwich Travel Club». Организатором выставок является компания Caspian Event Organisers и его партнеры Iteca Caspian, Caspian Event Management FZ-LLC, ICA Eurasia FZ-LLC и другие.
Специально для экспонентов на официальных сайтах выставок открыт раздел «Правила въезда в Азербайджан». Это информация оперативно обновляется и благодаря ей иностранные участники могут ориентироваться по поводу возможности приезда в страну. Таким образом, за 3 дня работы выставок тысячи специалистов смогут ознакомиться с инновациями стройиндустрии, заключить контракты, стать партнерами ведущих производителей и дистрибуторов отрасли и таким образом внедрить новейшие технологии в стремительно развивающуюся строительную отрасль страны. Для ветеранов Карабахских войн организована отдельная регистрация, что позволит избежать очереди.
В основу правил для безопасного проведения офлайн-мероприятий легли рекомендации Оперативного штаба при Кабинете министров Азербайджанской Республики, а также Всемирной ассоциации выставочной индустрии (UFI) – это социальное дистанцирование, масочный режим и применение антисептиков и санитайзеров, проверка температуры, регулярная дезинфекция помещений.
Самые последние новости с выставок Rebuild Karabakh, BakuBuild, Aquatherm Baku будут оперативно размещаться на сайтах выставок и в социальных сетях. К выставкам выпущен официальный каталог участников, который уже на протяжении многих лет является навигатором деловых контактов в строительной сфере для местных производителей.