Müasir tikintidə qlobal tendensiyalar
20 oktyabr tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində ənənəvi 26-cı Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat Sərgisi "BakuBuild 2021" və 13-cü Beynəlxalq "İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirmə, Su Təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu" "Aquatherm Baku 2021" sərgisini özündə birləşdirən ənənəvi Xəzər İnşaat Həftəsi başladı. Üç gün ərzində sərgiyə gələn ziyarətçilər dünyanın 17 ölkəsindən 279 şirkətin məhsulları ilə tanış ola biləcəklər.
Sərgilərin açılış mərasimində Azərbaycanın Respublikası iqtisadiyyat nazirinin müavini Elnur Əliyev, energetika nazirinin müavini Elnur Sultanov, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Milli Məclisin iqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədr müavini Dövlətxan Dövlətxanov, Tikintidə Təhlükəsizliyə Nəzarət Dövlət Agentliyinin rəis müavini Elxan Əsədov, Azərbaycan Memarlar İttifaqının sədri Elbay Qasımzadə və “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkətinin regional direktoru Edvard Stroon iştirak ediblər.
Xəzər İnşaat Həftəsinin təntənəli açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycanın Respublikası iqtisadiyyat nazirinin müavini Elnur Əliyev qeyd edib ki: “Bu günüm ən vacib vəzifəsi Qarabağın bərpası və dirçəlişi, infrastrukturun yenidən qurulması, vətəndaşların bu bölgədə yaşaması üçün əlverişli və təhlükəsiz şəraitin yaradılmasıdır. Bu məsələdə dövlət və özəl təşkilat və şirkətlərin birgə fəaliyyəti çox vacibdir. Region iqtisadiyyatının ölkənin vahid iqtisadi sisteminə inteqrasiyası, regional və beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılması Azərbaycanın inkişafında yeni bir mərhələdir. Bu formatda Qarabağın inkişafı ilə bağlı 1-ci sərgi və “İnşaat” sərgisinin keçirilməsi yerinə düşüb. Tikinti sektoru ölkənin bütün iqtisadiyyatının inkişafına güclü təkan verə bilər. Əminəm ki, sərgi və onun çərçivəsində aparılan danışıqların və bağlanan sazişlər Qarabağ bölgəsinin bərpası üçün vacib bir platforma olacaq” – deyə nazir müavini vurğulayıb.
Energetika nazirinin müavini Elnur Sultanov Qarabağ bölgəsinin enerji potensialının bərpası üzrə əsas strateji istiqamətlərdən danışıb. Bu layihələrin həyata keçirilməsinə yerli və xarici investorlar cəlb edilir. Məruzəçinin fikrincə, sərgi gələcəkdə Qarabağın bərpasında mühüm yer tuta biləcək əlaqələrin qurulması imkanı yarada bilən məkana çevriləcək.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədr müavini Dövlətxan Dövlətxanov qeyd edib ki, təxminən otuz ildir Bakıda keçirilən “İnşaat” sərgisi regionun ən böyük tədbiridir və sənayenin aparıcı iştirakçılarını bir araya gətirir. Bu tədbirin 1-ci “Rebuild Karabakh” sərgisi ilə paralel keçirilməsi sənayenin ən vacib nailiyyətlərinin, müasir texnologiyaların, yanaşmaların və tikinti materiallarının nümayiş olunmasında peşəkar sərgilərin vacibliyini göstərir.
“Caspian Event Organisers” (CEO”) şirkətinin regional direktoru Edvard Stroon sərgi iştirakçılarını və qonaqlarını salamlayıb, Azərbaycan xalqını İkinci Qarabağ müharibəsində əldə olunan inamlı qələbə münasibəti ilə təbrik edib, hər üç layihənin çoxsaylı iştirakçılarına işlərində uğurlar arzulayıb.
Ənənəvi "BakuBuild" sərgisi pandemiya səbəbiylə bir illik fasilədən sonra daimi iştirakçılarını itirərək deyil, həm də yeni şirkətlər əlavə edərək fəaliyyətinə start verdi. İstehsalçılar, distribyutorlar, konsaltinq şirkətləri və inşaat sektorunda xidmət göstərən şirkətlər də daxil olmaqla Azərbaycan şirkətləri sərgi iştirakçılarının 40% -ni təşkil edir.
Tikinti sərgisinin vizit kartı milli pavilyonlardır və bu il Belarus, İran, Çexiya, BƏƏ, Türkiyədən 5 milli pavilyon, habelə Rusiya Federasiyasıdan 8 regional qrup, Bryansk, Lipetsk, Novosibirsk, Rostov, Yaroslavl, Stavropol, Tatarıstan, Çuvaşiya regional qrupları iştirak edir.
Sərgi geniş çeşiddə yenilikçi tikinti materiallarını təqdim edir, bunlara daxildir: dam örtüyü və izolyasiya, interyer, bitirmə materialları, dizayn, boyalar, laklar və döşəmə örtükləri, landşaft memarlığı və dizaynı, fasadlar, qranit və mərmər, keramika, qapı və pəncərələr, işıqlandırma və elektrik məhsulları , tikinti texnikası və s.
Beləliklə, uzun illər təşkil olunan "BakuBuild" sərgisi müasir biznesin inkişaf meylləri ilə ayaqlaşaraq qısa müddətdə hədəf auditoriya ilə üz-üzə görüşlər keçirməyi və yerində və dərhal iş qurmağı mümkün edir.
Beynəlxalq "İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su Təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu" sərgisi 13 ildir ki, istilik, havalandırma, hovuzlar, sauna, Spa, kondisioner (HVAC), avadanlıqlar sahəsində bölgənin aparıcı peşəkar sərgisi mövqeyini qoruyur. Sərgidə hava təmizləyiciləri, kondisionerlər, radiatorlar, ventilyasiya sistemləri, istilik sistemləri, istilik izolyasiya materialları, hamam və jakuzi, saunalar, hovuzlar, qızdırıcılar, kompressorlar, soyuducular, ətraf mühitin mühafizəsi texnologiyaları, filtrlər, fitinqlər, boru kəmərləri, nasoslar, soyuducular, günəş enerjisi və s.kimi sektorlar  təqdim olunur.
Sərgilərin proqramına “Azərbaycanda yaradılmış biznes mühiti və investisiya imkanları”; “İşğaldan azad olunmuş ərazilərin iqtisadi, investisiya və turizm potensialı. Qarabağda həyata keçirilməsi təklif olunan layihələr, “Made in Karabakh” əmtəə nişanına dair təqdimatlar”, “Qarabağın enerji potensialı – azad olunmuş bölgələrdə “yaşıl energetika”nın inkişaf imkanları, regionun müharibə sonrası bərpası”; ““Rəqəmsal iqtisadiyyat” mövzusunda təqdimatlar. Dördüncü Sənaye İnqilabı üzrə Azərbaycanda yeniliklər” mövzularda təqdimatlat daxildir.
İştirakçılar arasında ilk dəfə olaraq, 21 və 22 oktyabr tarixlərində Türkiyə Kondisioner İstehsalçıları Birliyi, Bakı Ekspo Mərkəzində şirkətlər ilə maraqlı B2B görüşlər təşkil edəcək.
BakuBuild sərgisi Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Mənzil İnşaatı Agentliyi, Azərbaycan Memarlar İttifaqı, eləcə də həm "BakuBuild", həm də "Aquatherm Baku" sərgiləri KOBİA, Azpromo və ASK tərəfindən dəstəklənir.
Sərginin təşkilatçıları qismində Caspian Event Organisers və tərəfdaşlar Iteca Caspian, Caspian Event Management FZ-LLC, ICA Eurasia FZ-LLC və s. çıxış edir.

Мировые тенденции современного строительства
20 октября в Баку Экспо Центре стартует традиционная Каспийская строительная неделя, которая включает 26-ю Азербайджанскую Международную Выставку «Строительство» BakuBuild 2021 и 13-ю Международную Выставку «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» Aquatherm Baku 2021. В течение трех дней посетители выставок смогут ознакомиться с продукцией 279 компаний из 17 стран мира.
В церемонии открытия выставок приняли участие заместитель министра экономики Азербайджана Эльнур Алиев, заместитель министра энергетики Эльнур Султанов, заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов, председатель комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству Таир Миркишили, заместитель председателя Государственного комитета градостроительства и архитектуры АР Довлетхан Довлетханов, заместитель начальника Государственного агентства по контролю за безопасностью строительства Эльхан Асадов, Председатель Союза архитекторов Азербайджана Эльбай Гасымзаде, региональный директор компании Caspian Event Organisers Эдвард Строон.
Выступая на торжественной церемонии открытия Каспийской Строительной Недели, заместитель министра экономики Азербайджана Эльнур Алиев отметил, что важнейшей задачей сегодня является восстановление и возрождение Карабаха, воссоздание инфраструктуры, создание благоприятных и безопасных условий для проживания граждан в этом регионе. В этом вопросе очень важна совместная деятельность государственных и частных организаций и компаний. Интеграция экономики региона в единую экономическую систему страны, создание региональных и международных транспортных коридоров придаст новый виток развития Азербайджана. В этом формате проведение 1-ой выставки по развитию Карабаха и строительной выставки пришлось как раз ко времени. Строительный сектор может дать мощный толчок развитию всей экономики страны. Уверен, подчеркнул замминистра, что выставка и проведенные в ее рамках переговоры и заключенные договора станут важной платформой в восстановлении Карабахского региона.
Заместитель министра энергетики Эльнур Султанов рассказал об основных стратегических направлениях по восстановлению энергетического потенциала Карабахского региона. К реализации данных проектов привлекаются местные и иностранные инвесторы. По мнению выступающего, выставка станет тем местом, где возможно налаживание связей, способных в будущем занять важное место в восстановлении Карабаха.
Заместитель председателя Государственного комитета градостроительства и архитектуры АР Довлетхан Довлетханов отметил, что проводимая в Баку на протяжении уже около тридцати лет строительная выставка является крупнейшей в регионе и собирает ведущих игроков отрасли. Проведение ее параллельно с 1-ой выставкой по восстановлению Карабаха подчеркивает важность профессиональных выставок в демонстрации важнейших достижений отрасли, современных технологий, подходов и материалов в строительстве.
Региональный директор компании Caspian Event Organisers Эдвард Строон приветствовал участников и гостей выставки, поздравил азербайджанский народ с убедительной Победой во Второй Карабахской войне, пожелал успешной работы многочисленным экспонентам всех трех проектов.
Традиционная выставка BakuBuild после годового перерыва из-за пандемии не только не растеряла своих постоянных участников, но и обогатилась новыми компаниями. В их числе азербайджанские компании, среди которых производители, дистрибьюторы, консалтинговые, а также компании, предоставляющие услуги в строительной сфере составляют 40% экспонентов.
Визитной карточкой строительной выставки являются национальные павильоны разных стран. В этом году в выставке принимают участие 5 национальных павильонов из Беларуси, Чехии, Венгрии, ОАЭ, а также 8 региональных групп из Российской Федерации, представленные городами Брянск, Липецк, Новосибирск, Ростов, Ярославль, Ставрополь, Татарстан, Чувашия.
Экспозиция BakuBuild представляет большой ассортимент инновационных строительных материалов: кровля и утепление, интерьер, отделочные материалы, дизайн, краски, лаки и напольные покрытия, ландшафтная архитектура и дизайн, фасады, гранит и мрамор, керамика, двери и окна, осветительная и электротехническая продукция, строительное оборудование и многое другое.
Таким образом, выставка BakuBuild с многолетней историей идет в ногу с тенденциями развития современного бизнеса, давая возможность в короткие сроки провести очные встречи с целевой аудиторией и построить бизнес на месте и сразу.
Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» уже на протяжении тринадцати лет удерживает позицию ведущей профессиональной выставки региона в сфере отопления, вентиляции, кондиционирования (HVAC), оборудования для бассейнов, саун и СПА.
Выставка представляет такие сектора как: очистители воздуха, кондиционеры, радиаторы, вентиляторы, системы отопления, теплоизоляционные материалы, ванны и джакузи, сауны, бассейны, обогреватели, компрессоры, охладители, технологии защиты окружающей среды, фильтры, арматура, трубопроводы, производство воды, насосы, холодильники, солнечная энергия и многое другое.
Параллельно с выставками BakuBuild и Aquathern Baku в Баку Экспо Центре в рамках Каспийской Строительной недели состоялось открытие 1-й Азербайджанской Международной Выставки «Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха» Rebuild Karabakh 2021.
В деловую программу выставки вошли презентации и мероприятия на такие темы, как «Бизнес-среда и инвестиционные возможности, созданные в Азербайджане», «Экономический, инвестиционный и туристический потенциал освобожденных территорий. Предлагаемые проекты для реализации в Карабахе, презентации торговой марки «Сделано в Карабахе»; «Энергетический потенциал Карабаха – возможности для развития «зеленой энергетики» в освобожденных регионах, послевоенное восстановление региона», Презентации на тему «Цифровая экономика», Инновации в Азербайджане в период четвертой промышленной революции; и многое другое.
Дебютант выставки Aquatherm Baku турецкая Ассоциация производителей кондиционеров ISIB 21 и 22 октября организует на территории Баку Экспо Центра B2B встречи с азербайджанскими заинтересованными компаниями.
Выставка BakuBuild поддерживается Министерством Экономики Азербайджанской Республики, Государственным Комитетом по Градостроительству и Архитектуре АР, Государственным Агентством Жилищного Строительства АР, Союзом Архитекторов Азербайджана, а также обе выставки BakuBuild и Aquatherm Baku поддерживаются Агентством развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики, Azpromo и ASK.