Türkiyə İxracatçılar Birliyi “Aquatherm Baku” sərgisində
HVAC&R sahəsində Türkiyə İxracatçılar Birliyinin (ISIB) əsası 13 il əvvəl Türkiyədə qoyulmuşdur. Hazırda bizim 2500 üzvümüz var və Türkiyə Respublikasının dövlət qurumuyuq. Çeşidimizə istilik, drenaj, ventilyasiya, quraşdırma və izolyasiya sektorları daxildir. Azərbaycan bizim üçün ən önəmli bazarlardan biridir, mənim şirkətim uzun illərdir ki, burada işləyir.
Hazırda təşkilatımızda sərgiyə gəlmiş 13 türk şirkəti var. Lakin növbəti illərdə biz bütün dünyada fəaliyyətimizi genişləndirərək bu rəqəmi artırmağı planlaşdırırıq. Türkiyə bizim sektorumuzda dünyanın istehsal bazalarından biridir. Məsələn, Amerikanın “Carrier”, Almaniyanın “Bosch” şirkətlərinin Türkiyədə sənaye müəssisələri var.
Hesab edirəm ki, sərgilər ikitərəfli münasibətlərin inkişafı üçün ən mühüm vasitədir. Hazırda, xüsusən də pandemiya dövründən sonra dünyada reklam və marketinq sahəsində çoxlu müxtəlif kanallar mövcuddur. Biz biznes əlaqələrinin rəqəmsallaşdırılmasının, rəqəmsal marketinqin və rəqəmsal intellektin nə qədər vacib olduğunun şahidi olduq. Pandemiya dövründə demək olar ki, bütün şirkətlərimiz evdən işləyirdi. Lakin qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmləndirilməsi baxımından sərgilər mühüm vasitəçilik missiyasını yerinə yetirir. Artıq ikinci ildir ki, Türkiyə İxracatçılar Birliyi ilə birlikdə Bakıya gəlirik. Düşünürəm ki, gələcəkdə də bu tədbirdə iştirak edəcəyik.

Союз турецких экспортеров на выставке Aquatherm Baku
Союз турецких экспортеров в сфере HVAC&R (ISIB) основан 13 лет назад в Турции. В настоящее время мы насчитываем 2500 членов и являемся государственным учреждением Турецкой Республики. Наш диапазон включает в себя сектора отопления, водоотведения, вентиляции, монтажа и изоляции. Азербайджан является для нас одним из важнейших рынков, моя компания работает здесь уже много лет.
Сегодня в нашей организации 13 турецких компаний, приехавших на выставку. Однако в ближайшие годы мы планируем увеличить это число, расширяя деятельность по всему миру. Турция является одной из мировых производственных баз в нашем секторе. Например, американская компания «Сarrier», немецкая компания «Bosch» имеют свои промышленные предприятия в Турции.
Я считаю, что выставки являются важнейшим инструментом развития двусторонних отношений. Сейчас в мире существует множество различных каналов в сфере продвижения и маркетинга – особенно после периода пандемии. Мы убедились, насколько важна цифровизация деловых связей, цифровой маркетинг и цифровой интеллект. В период пандемии почти все наши компании работали на удаленке из дома. Однако с точки зрения укрепления взаимных отношений выставки осуществляют важную посредническую миссию. Мы с Союзом турецких экспортеров приезжаем в Баку уже второй год. Думаю, будем участвовать в этом мероприятии и в дальнейшем.