Azərbaycanda növbəti ticarət-sənaye sərgiləri sentyabr ayında mövsümü start götürür
Cari ilin sentyabr ayında Azərbaycanda növbəti ticarət-sənaye sərgiləri mövsümü start götürür. Bu il “Iteca Caspian” şirkəti 7 beynəlxalq sərginin keçirilməsini planlaşdırıb. Bu tədbirlər çərçivəsində iştirakçılar bazarı öyrənərək peşəkar əlaqələr qura və yeni tərəfdaşlar cəlb edə bilər, ziyarətçilər isə məhsul və ya xidmətlərlə tanış olmaq, onların istehsalçıları, yaxud tədarükçüləri ilə birbaşa görüşmək, faydalı əlaqələr qurmaq və mühüm müqavilələr imzalamaq imkanı əldə edəcəklər. Azərbaycan Respublikasının dövlət strukturlarının dəstəyi ilə keçirilən bütün bu sərgilərin mövzusu iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunu ehtiva edir.
Yeni sərgi mövsümü 23-cü Azərbaycan Beynəlxalq Səhiyyə “BIHE 2017” və 11-ci Azərbaycan Beynəlxalq Gözəllik və Estetik Tibb “Beauty Azerbaijan 2017” sərgiləri ilə açılacaq. Bu sərgilər 28-30 sentyabr tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcəkdir. Sərgilərin ümumi ekspozisiyasında 100-dən artıq iştirakçının bir araya gəlməsi gözlənilir. Bu iştirakçılar arasında Azərbaycan, Almaniya, Belarus, Çin, Hindistan, İtaliya, İran, İsveçrə, Litva, Polşa, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna, və digər ölkələri təmsil edən şirkətlər yer alır. “BIHE” sərgisində xarici istehsalçılarla yanaşı, nəhəng dünya istehsalçılarının tərəfdaşı olan “BTL Industries”, “Labservis”, “Planeta”  və tibbi avadanlıq və dərman vasitələrinin digər yerli distribyutorları da iştirak edəcək. Bu il sərgidə tibbi və laboratoriya avadanlıqları (məs.: əməliyyat masaları üçün avadanlıqlar, plastik cərrahiyyə üçün lazer avadanlıqları), farmakoloji preparatlar, tibbi alətlər, eləcə də farmakoloji avadanlıqlar təqdim ediləcək.
Sərgi çərçivəsində geniş işgüzar proqram planlaşdırılıb, belə ki, sərgi çərçivəsində ilk dəfə olaraq Həkimlər Konqresinin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Konqres müxtəlif səhiyyə sahələrini təmsil edən aparıcı həkimlərin iştirakı ilə bir neçə panel müzakirədən ibarət olacaq. Təşkilatçılar sərginin ikinci iş günündə eksponentlər ilə yerli istehsalçılar və distribyutorlar üçün seminar keçiriləcək və bu tədbir bazar iştirakçıları arasında birbaşa görüş və danışıqlar üçün əlavə səmərəli işgüzar platformaya çevriləcəkdir. Seminarın keçirilməsində məqsəd sərgi iştirakçılarına yerli şirkətlər ilə səmərəli işgüzar münasibətlərin qurulmasında, ziyarətçilərə isə öz distribyutor şəbəkələrini genişləndirməkdə kömək etməkdir.
Hər il “Beauty Azerbaijan” sərgisi dünyanın müxtəlif ölkələrini təmsil edən sənaye peşəkarlarını cəlb edərək, onlara yerli bazara çıxmaq imkanı yaradır. “Beauty Azerbaijan 2017” sərgisində peşəkar kosmetik vasitələr, gözəllik salonları üçün avadanlıqlar və kosmetoloji aparatlar təklif edən Azərbaycan, ABŞ, Rusiya, İtaliya və Koreya şirkətləri iştirak edəcək. Sərgi çərçivəsində ustad dərsləri (“master-klass”) və “B2B” formatlı görüşlərin keçirilməsi də planlaşdırılır.
Sərgi mövsümünü daha sonra 23-cü Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “WorldBuild Baku 2017”, 10-cu Yubiley Beynəlxalq İstilİk, Havalandırma və Kondisiyalaşdırma sistemləri, Su təchizatı, Sanitariya, Ətraf Mühitin Mühafizəsi Texnologiyaları, Üzgüçülük Hovuzu və Bərpa Olunan Enerji sərgisi “Aquatherm Baku 2017” və 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Mühafizə, Təhlükəsizlik və Xilasetmə Vasitələri sərgisi “Securika Caspian 2017” sərgiləri davam etdirəcək (18-21 oktyabr).
Beləliklə, Azərbaycanın paytaxtını bir daha biznes sahəsində yeni məhsulların təqdimatı və gələcək planların elan edilməsi, eyni zamanda, dərhal rəy və təkliflərin əldə olunmasına imkan verən zəngin ixtisaslaşmış sərgilər mövsümü gözləyir. Sərgilər köhnə əlaqələrin dəstəklənməsi və möhkəmləndirilməsi üçün əla platforma, eləcə də yeni tanışlıqların və işgüzar münasibətlərin yarandığı məkandır. Sərgilər brendinq baxımından da çox vacibdir, çünki sənaye sərgiləri həm də iştirakçılara baxış, eləcə də görülmüş işlər və onların nəticələri barədə hesabatdır. Bundan başqa, bu tədbirlər elektron yazışma və zənglər vasitəsi ilə uzun müddət cavabsız qalan çoxsaylı texniki və kommersiya məsələlərini birbaşa danışıqlar çərçivəsində və qısa vaxt ərzində həll etməyə imkan verən məkandır. Bu baxımdan, heç də təsadüfi deyil ki, sərgiləri “əl sıxılan məkan” da adlandırırlar.
Artıq bütün sərgilərin veb-saytlarında elektron qeydiyyata start verilib. Ziyarətçi sərginin veb-saytında elektron qeydiyyatdan keçməklə, üzərində bar-kod olan elektron bilet əldə edə bilərlər. Bu bar-kod “Fast Track” xidmətindən (xüsusi qeydiyyat xidmətindən) istifadə etməyə və qeydiyyat vaxtını əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa imkan verir. Ziyarətçilər üçün sərgilərə giriş pulsuzdur. Bütün sərgilər və burada ziyarətçi və iştirakçılara təklif olunan xidmətlər barədə daha ətraflı məlumatı www.iteca.az veb-saytından, eləcə də sərgilərin sosial şəbəkələrdəki rəsmi səhifələrindən əldə edə bilərsiniz. 2017-ci ildə “Iteca Caspian” şirkətinin tərəfdaşları arasında “Premier Tour” (rəsmi turoperator), eləcə də “Hyatt Regency” və “Qafqaz Point Hotel” (rəsmi otellər), habelə “AzExpoMontage” (rəsmi montajçı) şirkətləri yer alır.

В сентябре в Азербайджане стартует очередной сезон торгово-промышленных выставок
В сентябре в Азербайджане стартует очередной сезон торгово-промышленных выставок. Компания Iteca Caspian запланировала проведение 7 международных выставок, в рамках которых участники смогут изучить рынок, наладить профессиональные связи и привлечь новых партнеров, посетители же получат возможность ознакомиться с товарами или услугами, встретиться с их производителями или поставщиками с глазу на глаз, установить полезные контакты, заключить важные контракты. Все выставки затронут ненефтяные сферы экономики и пройдут при поддержке государственных структур Азербайджанской Республики.
Новый выставочный сезон открывают 23-я Азербайджанская Международная Выставка «Здравоохранение» BIHE 2017 и 11-я Азербайджанская Международная Выставка «Красота и Эстетическая Медицина» Beauty Azerbaijan 2017. Выставки пройдут с 28 по 30 сентября в Баку Экспо Центре. Ожидается, что объединенная экспозиция выставок соберет свыше 100 участников, среди которых компании из Азербайджана, Беларуси, Германии, Индии, Италии, Ирана, Китая, Литвы, Польши, России, Турции, Украины, Швейцарии и других стран. Наравне с зарубежными производителями на выставке BIHE примут участие и местные дистрибьюторы медицинского оборудования и лекарства, такие как: “BTL Industries”, “Labservis”, “Planeta” и другие, являющиеся партнерами крупнейших мировых производителей. В этом году выставка представит медицинское и лабораторное оборудование (оборудования для операционных столов, лазерное оборудование для пластической хирургии), фармацевтические препараты, медицинские инструменты, а также фармацевтическое оборудование.
В рамках выставки запланирована обширная деловая программа. Так, впервые в рамках выставки запланировано проведение Конгресса Врачей. Конгресс будет состоять из нескольких панельных дискуссий с участием ведущих врачей из разных областей медицины. Во второй день выставки организаторами будет проведен воркшоп между экспонентами и местными производителями и дистрибьюторами, который станет дополнительной эффективной бизнес-площадкой для прямых встреч и переговоров между участниками рынка. Цель воркшопа - помочь участникам выставки наладить эффективные деловые отношения с местными компаниями, а посетителям - расширить свои дистрибьюторские сети.
Ежегодно выставка Beauty Azerbaijan привлекает профессионалов индустрии из различных стран мира, помогая им выйти на местный рынок. В Beauty Azerbaijan 2017 примут участие компании из Азербайджана, США, России, Италии, Кореи, которые представят профессиональную косметику, оборудование для салонов красоты, косметологические аппараты. Планируется проведение мастер-классов и B2B встреч.
Далее выставочный сезон продолжит Каспийская Строительная Неделя, в рамках которой пройдут 23-я Азербайджанская Международная Выставка «Строительство» WorldBuild Baku 2017, 10-я Юбилейная Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника, Технологии по Охране Окружающей Среды, Бассейны и Возобновляемая Энергия» Aquatherm Baku 2017 и 10-я Юбилейная Каспийская Международная Выставка, «Охрана, Безопасность и Средства Спасения» Securika Caspian 2017 (18-21 октября).
Таким образом, столицу Азербайджана вновь ожидает насыщенный сезон специализированных выставок, которые предоставят бизнесу возможность показать новинки и объявить о планах на будущее – и сразу же получить обратную связь. Выставки являются отличной платформой для поддержания и укрепления старых контактов, а также местом, где завязываются новые знакомства и деловые отношения. Немаловажна и имиджевая составляющая, ведь отраслевые выставки – это еще и смотр участников, и своеобразный отчет о проделанной работе и ее результатах. Кроме того, это лучшее место, где в кратчайшие сроки в непосредственном общении можно решить массу текущих технических и коммерческих вопросов, которые могут долго оставаться без ответа в электронной переписке и перезвонах. Недаром выставки называют "территорией рукопожатий".
Уже открыта электронная регистрация на всех сайтах выставок. Пройдя электронную регистрацию на сайте, посетитель получает электронный билет с бар-кодом. Бар-код позволяет воспользоваться услугой Fast Track (специальная регистрационная услуга) и значительно сэкономить время регистрации. Для посетителей вход на выставку бесплатный. Более подробно обо всех выставках и услугах, которые они представляют посетителям и участникам, можно узнать на сайте www.iteca.az, а также на официальных страничках выставок в социальных сетях. Среди партнеров Iteca Caspian 2017 года компании туроператор «Premier Tour», официальные гостиницы «Hyatt Regency» и «Qafqaz Point Hotel», официальный застройщик «AzExpoMontage».