“AquathermBaku 2016” sərgisi start götürdü
Bakı Ekspo Mərkəzində 9-cu Beynəlxalq İstilik, Havalandırma və Kondisiyalaşdırma sistemləri, Su təchizatı, Sanitariya, Ətraf mühitin mühafizəsi texnologiyaları, Üzgüçülük hovuzu və Bərpa olunan enerji “AquathermBaku 2016” sərgisi öz işinə başladı. Sərgilərin təşkilatçıları qismində Böyük Britaniyanın “ITE Group” şirkəti və onun tərəfdaşı “Iteca Caspian” şirkəti çıxış edirlər.
“AquathermBaku 2016” sərgisinin açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov qeyd etdi ki, qeyri-neft sektorunun inkişafı Azərbaycan iqtisadiyyatının möhkəmləndirilməsi istiqamətində prioritet məsələyə çevrilmişdir. Bu artım çərçivəsində yerli müəssisələr rəqabət qabiliyyətli məhsulların buraxılmasını təmin edir. Hazırkı sərgi isə müasir istehsalın inkişafının əyani göstəricisidir.
Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) nəzdində İnşaat işlərinin təhlükəsizliyinə nəzarət üzrə Dövlət Agentliyinin rəis müavini Elxan Əsədov Azərbaycanın inşaat sənayesində böyük miqyaslı dəyişikliklərin perspektivini vurğuladı.
“ITE Group” şirkətinin icraçı direktoru cənab Edvard Stroon bildirdi ki ,AquathermBaku 2016, BakuBuild və Securika CIPS sərgiləri dünyanın 26 ölkəsindən 298 şirkəti ehtiva edən sərgi ekspozisiyası Bakı Ekspo Mərkəzinin hər üç pavilyonunu əhatə edib. Sərgidə İtaliya, Almaniya, BƏƏ, İran və Fransa öz milli pavilyonlarını təqdim edirlər. Türkiyə də bu tədbirdə böyük ekspozisiya ilə çıxış edir. Cənab E. Stroon tədbirə toplaşanları Azərbaycanın Müstəqillik Günü münasibəti ilə təbrik etdi və bu layihə ilə fəal əməkdaşlığa görə sərginin sponsorları və tərəfdaşlarına öz minnətdarlığını bildirdi.
“AquathermBaku 2016” sərgisi ventilyasiya, kanalizasiya sistemlərini, hidrantları, boru xətti ləvazimatlarını, kombiləri, istilik sistemlərini, boruları, boru ləvazimatlarını, radiatorları, su qızdırıcı qazanları, nasosları, habelə nasos stansiyalarını, su qızdırıcı cihazları, polietilendən, polipropilenin törəmə polimerindən və PVX-dən düzəldilən borular üçün qaynaq avadanlığını, qızdırıcı qazanları və bir çox digər məhsulları geniş surətdə təqdim edir. Bu sərgidə “Arcelik”, “Harvia”, “Immergas”, “Mitsubishi”, “E.C.A.”, “Trox”, “Unipump” və “SPK” kimi brendlər də iştirak edir.
Builki sərginin işgüzar proqramı seminarlar, təqdimatlar, ustad dərsləri və bazarın aparıcı oyunçularının perspektivli layihələrinin monitorinqi baxımından da səmərəlidir. Beləliklə, “AquathermBaku 2016” sərgisi çoxsaylı işgüzar görüşlərə və tərəfdaşlarla ünsiyyətə, beynəlxalq miqyasda məlumat mübadiləsinə, aktual xidmətlərin geniş çeşidinə və s. zəmanət verir.
AquathermBaku 2016 sərgisi Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası, habelə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) tərəfindən dəstəklənir.

Aquatherm Baku 2016 – международный диалог профессионалов отрасли HVAC
В Баку Экспо Центре начали свою работу 9 Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника, Технологии по Охране Окружающей Среды, Бассейны и Возобновляемая Энергия» Aquatherm Baku 2016, 22-я Азербайджанская Международная Выставка «Строительство» BakuBuild 2016, и 9-я Каспийская Международная Выставка «Охрана, Безопасность и Средства Спасения» Securika CIPS 2016. Организаторами выставок выступают Британская компания ITE Group и ее партнер компания Iteca Caspian. Крупнейшее мероприятие Прикаспийского региона в строительной области ознаменовало начало «Каспийской Строительной Недели».
Выступая на церемонии торжественного открытия Aquatherm Baku 2016, заместитель министра экономики Ниязи Сафаров отметил, что приоритетом упрочения экономики Азербайджана стало развитие ненефтяного сектора. В рамках этого роста отечественные предприятия обеспечивают выпуск конкурентоспособной продукции. И нынешняя выставка является наглядным показателем развития современного производства.
Заместитель начальника Государственного агентства по контролю над безопасностью строительных работ при МЧС Эльхан Асадов подчеркнул перспективу масштабных изменений в строительной индустрии Азербайджана. Это долгожданная выставка для многих специалистов из самых разных стран, прежде всего, постоянных участников проекта, которые на протяжении уже более двадцати лет считают BakuBuild важнейшим профессиональным событием в области строительства и архитектуры, проектирования и ремонта.
Исполнительный директор ITE Group Эдвард Cтроон сообщил, что экспозиция выставок Aquatherm Baku 2016, BakuBuild 2016 и Securika CIPS, включает 298 компаний из 26 стран мира. Национальные павильоны представляют Италия, ОАЭ, Иран. Крупную экспозицию демонстрирует Турция. Господин Строон поздравил собравшихся с Днем Независимости Азербайджана, и поблагодарил спонсоров и партнеров выставки за активное сотрудничество с проектом.
Aquatherm Baku 2016 широко представляет вентиляционные, канализационные системы, гидранты, трубопроводные  арматуры, комби, отопительные системы, трубы, фитинги, радиаторы, бойлеры, насосы, а также насосные станции, водонагреватели, сварочное оборудование для PE, PPRC, PVC, нагревательные котлы и многое другое. На выставке принимают участие такие бренды, как Arcelik, Harvia, Immergas, Mitsubishi, E.C.A., Trox, Unipump, SPK.
Деловая программа этого года эффективна семинарами, презентациями, мастер-классами, мониторингом перспективных проектов от ведущих игроков рынка. Таким образом, выставка Aquatherm Baku 2016 гарантирует многочисленные деловые встречи и общение с партнерами, обмен опытом в международных масштабах, широкий ассортимент актуальных услуг и т.д.
Aquatherm Baku 2016 поддерживается Национальной Конфедерацией Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики, а также Фондом Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO).