“Aquatherm Baku 2019”: innovasiya və ticarət təkliflərinin bolluğu
25 oktyabr tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində “Caspian Event Organisers” şirkəti tərəfindən təşkil edilmiş 12-ci Beynəlxalq “İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük hovuzu” (“Aquatherm Baku 2019”) sərgisi öz işini başa vurdu.
Hər il keçirilən ixtisaslaşmış “Aquatherm Baku 2019” sərgisi İtaliya, Livan, Çin, Rusiya, Türkiyə, Çexiya və digər ölkələrin də daxil olduğu 19 dünya ölkəsindən 65 şirkəti bir araya gətirməklə, 70 faiz artım nümayiş etdirdi. Sərgi iştirakçılarının təxminən üçdə birini yerli şirkətlər təşkil edirdi. Sərginin daimi iştirakçıları arasında “Azertexnolayn”, “Anadolu Kafkas Insaat San. ve Tic. A.S.”, “Polymart”, “Euroclima”, “Newcond”, “Yusi Ko”, “Turan Makina” və s. şirkətlər yer alıb.
“Aquatherm Baku 2019” sərgisinin bir çox xarici iştirakçısı qeyd edib ki, onların sərgi ilə daimi əlaqələri Azərbaycanda işgüzar tərəfdaşların olması ilə şərtlənir. Bu halda, “Aquatherm Baku” sərgisi işgüzar əlaqələrin gücləndirilməsi və beynəlxalq əməkdaşlığın perspektiv inkişafı üçün vacib platformadır.
Sərgi hidrotexniki sahənin inkişaf faktorlarını uğurla müəyyən edib. Burada nəhəng ixtisaslaşmış komplekslər üçün texnologiyalarla yanaşı, orta və kiçik təsərrüfatlarda fasiləsi iş üçün nəzərdə tutulmuş malların geniş çeşidi də təqdim edilirdi.
Aparıcı istehsalçıların istənilən növ suvarma sistemləri, istilik və havalandırma sistemləri, cakuzi, sauna və üzgüçülük hovuzları, enerjini idarəetmə sistemləri və əlbəttə ki, filtr, fittinq, boru və boru xətlərinin geniş çeşidi ziyarətçiləri cəlb edib. Müasir içməli su istehsalı, nasoslar, soyuduclar və s. məhsullar da böyük maraq doğurub.
Sərginin ən dolğun tədbirlərindən biri xarici və yerli istehsalçı və distribyutorların iştirakı ilə keçirilən ənənəvi “B2B” formatlı görüşlər olub. Təşkilatçılar planlaşdırılmış görüşlərin sayına görə əsil rekord vurub. Ümumilikdə, “B2B” formatlı görüşlərdə 150 şirkət iştirak edib və bu şirkətlərin nümayəndələri üzbəüz əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər.
“Aquatherm Baku 2019” sərgisi ilə paralel olaraq Bakı Ekspo Mərkəzində 25-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “BakuBuild 2019”, Xəzər Beynəlxalq Mühafizə, Təhlükəsizlik və Xilasetmə vasitələri “Securex Caspian” və Xəzər Beynəlxalq Mebel, İnteryer və Dizayn “MebelExpo 2019” sərgiləri keçirilib. Ümumilikdə, bu sərgilər dünyanın 23 ölkəsini təmsil edən 280 şirkəti bir araya gətirib.

Aquatherm Baku 2019:изобилие инноваций и торговых предложений
25 октября в Баку Экспо Центре завершила свою работу 12-я Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» Aquatherm Baku 2019, которая была организована компанией Caspian Event Organisers.
Ежегодная специализированная выставка в этом году показала семипроцентный рост, собрав на одной площадке 65 компаний из 19 стран мира, среди которых Италия, Ливан, Китай, Россия, Турция, Чехии и др. Почти треть от общего количества участников составили местные компании. В списке постоянных участников выставки такие компании, как: Azertexnolayn, Anadolu Kafkas Insaat San. ve Tic. A.S., Polymart, Euroclima, Newcond, Yusi Ko, Turan Makina и др.
Многие зарубежные участники Aquatherm Baku 2019 подчеркнули, что их постоянные связи с выставкой обусловлены наличием деловых партнеров в Азербайджане. В данном случае Aquatherm Baku является важной платформой укрепления бизнес-контактов, перспективного развития международного сотрудничества.
Выставка успешно определила факторы развития гидротехнической отрасли. Здесь были представлены не только технологии для крупных специализированных комплексов, но и солидный ассортимент товаров, рассчитанных на бесперебойную работу в средних и малых хозяйствах.
Посетителей привлекли все типы ирригационных систем от ведущих производителей, системы отопления и вентиляции, джакузи, сауны и бассейны, системы управления энергией и, разумеется, обширный выбор фильтров, фитингов, труб и трубопроводов. Большой интерес также вызвали современное производство питьевой воды, насосы, холодильники и др.
Одним из самых насыщенных событий выставки стали традиционные B2B встречи с участием зарубежных и местных производителей и дистрибьюторов. Организаторы отметили абсолютный рекорд по количеству запланированных встреч. Всего в B2B приняли участие 150 компаний, представители которых обсудили с глазу на глаз перспективы сотрудничества.
Одновременно с Aquatherm Baku 2019 в Баку Экспо Центре проходили 25-я юбилейная Азербайджанская Международная Выставка «Строительство» BakuBuild 2019, Каспийская Международная Выставка «Охрана, Безопасность и средства спасения» Securex Caspian и Каспийская Международная Выставка «Мебель, Интерьер и Дизайн» Caspian MebelExpo 2019. В целом они собрали 280 компаний из 23 стран мира.