"Aquatherm Baku": çoxillik tarixi ilə yubiley sərgisi
Oktyabrın 21-də Bakı Ekspo Mərkəzində "İstilik, havalandırma, kondisioner, su təchizatı, santexnika və hovuzlar" - "Aquatherm Baku" 15-ci Beynəlxalq Yubiley Sərgisinin keçirildiyi Xəzər İnşaat Həftəsi başa çatıb.
"Aquatherm Baku" sərgisi ilə eyni zamanda 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq "İnşaat" Sərgisi "BakuBuild", 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq "Qarabağın bərpası, yenidən qurulması və inkişafı" "Rebuild Karabakh" və 11-ci Xəzər Beynəlxalq "Yol infrastrukturu və ictimai nəqliyyat" sərgisi "Road&Traffic" keçirilib.
Bu tədbirin xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə təsadüf etdiyini vurğulamaq vacibdir. Onun Azərbaycanda hakimiyyətdə olduğu dövrdə ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi və müstəqil inkişafı baxımından ölkə qarşısında xidmətləri çox böyükdür.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tədbir iştirakçıları qarşısında çıxış edərək, indiki dövrdə Qarabağın genişmiqyaslı yenidən qurulması, bərpası və inkişafı fonunda xüsusilə aktual olan tikinti sektorunun müasir sərgi layihələrinin əhəmiyyətini qeyd etdi.
Ekspozisiya əvvəlki illərlə müqayisədə xeyli artmışdır: əgər keçən il Ekspo Mərkəzinin iki zalını tutmuşdusa, bu il üçüncü zal da artıq istifadəyə verilmişdir. Xəzər İnşaat Həftəsi ərzində Bakı Ekspo Mərkəzinin açıq meydançasında da stendlər nümayiş etdirilib. Tədbirin miqyası Azərbaycan sərgilərinə, layihələrinə beynəlxalq maraq və ölkəmizdə biznesin, investisiya layihələrinin inkişaf perspektivləri ilə müəyyən edilir. Xəzər İnşaat Həftəsi dünyanın bir çox ölkəsindən dörd yüzə yaxın şirkət bir araya gətirib, həm Azərbaycandan, həm də xaricdən minlərlə ziyarətçi cəlb edib, beynəlxalq işgüzar əlaqələri möhkəmləndirən və genişləndirən bir çox peşəkar dialoqları təmin edib.
Çoxillik tarixi olan "Aquatherm Baku" sərgisi özünü regionun aparıcı hadisəsi və tikinti sahəsində yeni mal və xidmətlərin ölkə bazarına daxil olmasının dəyişməz kanalı kimi təsdiq etmiş, hədəf auditoriya ilə üz-üzə görüşlər keçirmək və yeni biznes qurmaq imkanını təmin etmişdir. Sərgi ziyarətçilərə hava təmizləyiciləri, kondisionerlər, radiatorlar, havalandırma sistemləri, istilik sistemləri, istilik izolyasiya materialları, vannalar və cakuzilər, saunalar, hovuzlar, qızdırıcılar, kompressorlar, soyuducular, çirkab suların təmizlənməsi texnologiyaları, ətraf mühitin mühafizəsi texnologiyaları, filtrlər, fitinqlər, boru kəmərləri, nasoslar, soyuducular, günəş enerjisi və s.-ni təqdim etmişdir.
Tədbirə Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Memarlar İttifaqı, Azərbaycan İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA), habelə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə xüsusi nümayəndələri dəstək göstərir.
Xəzər İnşaat Həftəsinin təşkilatçıları "Caspian Event Organisers" və "Iteca Caspian", eləcə də onların tərəfdaşları "Caspian Event Management" və "ICA Events" şirkətləridir.

"Aquatherm Baku": юбилейная выставка с многолетней историей
21 октября в Баку Экспо Центре завершилась Каспийская Строительная Неделя, в рамках которой работала 15-я Юбилейная Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» Aquatherm Baku.
Параллельно с Aquatherm Baku проходили 28-я Азербайджанская Международная Выставка «Строительство» BakuBuild, 3-я Азербайджанская Международная Выставка «Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха» Rebuild Karabakh и 11-я Каспийская Международная Выставка «Дорожной Инфраструктуры и Общественного Транспорта» Road&Traffic.
Важно подчеркнуть, что данное мероприятие приходится на 100-летнюю годовщину рождения Национального лидера нашего народа Гейдара Алиева. Его заслуги перед страной в плане обеспечения ее территориальной целостности и независимого развития в период нахождения у власти в Азербайджане огромны.
К участникам мероприятия обратился Президент Азербайджана Ильхам Алиев, отметивший значение современных выставочных проектов сферы строительства, которые в это время особенно актуальны на фоне масштабной реконструкции, восстановления и развития Карабаха.
Экспозиция по сравнению с предыдущими годами значительно возросла: если в прошлом году она занимала два зала Экспо Центра, в этом году третий зал уже сдан в эксплуатацию. Во время Каспийской Строительной Недели стенды выставлялись и на открытой площадке Баку Экспо Центра. Масштабы мероприятия обусловлены международным интересом к азербайджанским выставкам проектам и перспективам развития бизнеса, инвестиционных проектов в нашей стране. Каспийская Строительная Неделя собрала около четырехсот компаний многих стран мира, привлекла тысячи посетителей, как из Азербайджана, так и из-за рубежа, обеспечила множество профессиональных диалогов, которые упрочили и расширили международные деловые связи.
Выставка с многолетней историей Aquatherm Baku прочно зарекомендовала себя в качестве ведущего события региона и неизменного канала поступления на рынок страны новых товаров и услуг в строительной сфере, обеспечила возможность провести личные встречи с целевой аудиторией и построить новый бизнес. Выставка предоставила посетителям очистители воздуха, кондиционеры, радиаторы, системы вентиляции, системы отопления, теплоизоляционные материалы, ванны и джакузи, сауны, бассейны, обогреватели, компрессоры, холодильники, технологии очистки сточных вод, технологии защиты окружающей среды, фильтры, фитинги, трубопроводы, насосы, чиллеры, солнечная энергия и т.п.
Поддержку мероприятию оказывают Министерство экономики Азербайджанской Республики, Министерство по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики, Государственный комитет по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики, Государственное агентство жилищного строительства Азербайджанской Республики, Агентство по развитию средних и малых предприятий Азербайджанской Республики (KOBIA), Союз архитекторов Азербайджана, Азербайджанский фонд поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO), Национальная Конфедерация предпринимателей (работодателей) Азербайджанской Республики (ASK), Государственное агентство автомобильных дорог Азербайджана и Ассоциация организаторов выставок Азербайджана (ASTA), а также специальные представители Президента Азербайджанской Республики на освобожденных от оккупации территориях, входящих в Карабахский экономический район.